• barevna_sumava-2
  • barevna_sumava-3
  • barevna_sumava-4
  • barevna_sumava-6
  • barevna_sumava-5

Barevná Šumava

399,00 

Jednodenní zájezd na Šumavu rozzářenou podzimními barvami. Návštěva rozhledny na Javorníku, procházka po okolí lyžařského střediska s krásnými výhledy na šumavské předhůří, návštěva venkovních sovích voliér v Borových Ladech a prohlídka rašelinné Chalupské slati.

Termín: 13. 10. 2018

Momentálně nedostupné

Sobotní zájezd na Šumavu oděnou do teplých zářivých barev podzimu.

První naší zastávkou bude Klostermannova rozhledna na vrchu Javorník u Vacova nabízející pohledy na Šumavu, a za jasného počasí i Alpy a nebo pražský Cukrák. Iniciátor stavby Karel Klostermann se realizace rozhledny nedočkal, překazila ji rakousko-uherská mobilizace. Po válce byla uspořádána sbírka na výstavbu dřevěné rozhledny. Z důvodu bezpečnosti se nakonec postavila kamenná 39,6 m vysoká věž. Úchvatný kruhový výhled si mohli zájemci vychutnat v roce 1938. V 80. letech začaly výhled blokovat dorůstající okolní smrky a zhoršoval se i technický stav rozhledny. Roku 1997 byla věž zcela uzavřena. Rekonstrukci a 14 m vysokou betonovou nástavbu z velké části financoval T-Mobile za to, že mohl na objekt umístit svá technologická zařízení. Znovuotevření se konalo r. 2003.

7 min. od rozhledny stojí za návštěvu novodobá rotunda – kaple sv. Antonína Paduánského z roku 1940. Nenáročná procházka po okolí lyžařského střediska nabídne neopakovatelné průhledy na šumavské předhůří.

Odpoledne si v malé vesničce Borová Lada prohlédneme největší průchozí venkovní soví voliéry v ČR. Přirozený skrytý život sov téměř neumožňuje jejich pozorování ve volné přírodě. Můžeme zde spatřit většinu druhů šumavských sov i zvláště chráněné raritní druhy, jako je výr velký, sova pálená, puštík bělavý a nebo sýc rousný. Dozvíme se podrobnosti a zajímavosti o životě sov.

1 km od Borových lad se nachází naše poslední zastávka, rašeliniště Chalupská slať. 137ha rašeliniště je zpřístupněno po 260 m dlouhé poválkové naučné stezce, na jejímž konci uvidíme největší rašelinné jezírko v ČR, 1,3ha Chalupské jezírko s plovoucími ostrůvky rašeliny. Průměrná tloušťka rašelinných vrstev je 1,8 m, největší mocnost je až 7 m. Smrkový, březový a vřesový porost je domovem pro mnoho druhů motýlů a vážek.

Přes rašeliniště vedla část pašerácké stezky známého německého převaděče a agenta CIA Kiliána Nowotnyho, rodáka z Nových hutí, podle něhož se jí začalo říkat “Kiliánova trasa”. Po Kiliánovi byl pojmenován i známý film Král Šumavy z r. 1959. Tehdy jako dnes v těchto místech potkáte jen málokoho.

Návrat zpět do Vodňan ve večerních hodinách.

V ceně:

  • Technický průvodce
  • Místní průvodce
  • Doprava

Další informace

Typ

,

Termín

13. 10. 2018